200. výročí: Jak na kole změnila společnost

0 Comments

kolo – symbol na sériově vyráběných produktu

všechno To začalo s erupce sopky: změna klimatu; úroda selhala a mnoho koní – což v těch dobách byly používány nejen v zemědělství, ale také sloužil jako dopravní prostředek pro lidi a zboží – vyhladověl k smrti. Bez těchto zvířat se život stal ještě obtížnějším, než tomu bylo., Pak Karl Freiherr von Drais měl představu: V roce 1817 on vynalezl firmy ringhoffer, který měl nahradit koně, ale bylo tak drahé, že většina obyvatel byli schopni dovolit.

ilustrace ukazuje konstrukci Karl von Drais, publikovaná na podzim 1817. Foto: Technoseum

po dlouhou dobu po vynálezu velocipede se nic moc nezměnilo. Až na začátku šedesátých let, kdy Pierre Michaux začal vyvíjet kola s pedály., Michaux představil svůj vynález v Paříži na mezinárodní výstavě v roce 1867. Byl to velký úspěch. Pouze dobrá buržoazie si mohla dovolit Jízdní kola. Nebylo to jiné, když se penny-farthing objevil na trhu o tři roky později s velkým předním kolem a malým zadním kolem.

Vélocipède Michaux, 1868: dřevěná kola a ocelový rám váží 26 kilogramů úplně., Foto: Technoseum

Penny-farthing, který vstoupil na trh v roce 1885 – velké přední kolo, malé zadní kolo – bylo hlavně zajímavé pro buržoazie. Foto: Technoseum

To se změnilo na konci roku 1870 s Harry John Lawson je bezpečnost cyklistické a John Boyd Dunlop vzduchem plněné gumové pneumatiky, který vynalezl kolem roku 1888: stejně velká kola, řetězový pohon na zadní kola a již zmíněné pneumatiky – to je jak kola vypadaly jako tak, a že to, jak vypadají nyní., Začátkem 20. století se hromadně vyráběla kola; staly se cenově dostupnými pro všechny a vyvinuly se ze symbolu stavu na objekt praktického použití pro každého.

bezpečnostní kolo“ Rover III“, kolem roku 1888. Foto: Technoseum

Kola zachránil pracovníků času, stejně jako poskytnout jim svobodu a větší nezávislost, mohly by se tak emancipovat od svých zaměstnavatelů a najít novou práci díky mobilitě že kola jim dal., Ale nebyli to jen dělníci, kteří těžili z větší svobody: ačkoli kolo bylo primárně pro muže, ženy neprošly ani příležitostí k jízdě.

Ženy na jízdní kola

první žena cyklisté neměli to jednoduché: jejich roli ve společnosti a oblékání v té době se jezdit na kole velmi těžké. Jejich nafouklé a zároveň omezující oblečení jim téměř znemožnilo jezdit na běžných kolech., Kdyby chtěli jezdit buď musel porušit dress code, a tak etický kodex – vystaveny nohy nebyly správné a kalhoty byly spíše nevhodné – nebo se mohl rozhodnout pro dámská kola, které byly velmi nestabilní a ženy byli nuceni jezdit v dámském sedle.

Žena na kole ve fotoateliéru, pořízené kolem roku 1910.

Vzhledem k popularitě cyklistiky jako sportu není omezena jen na muže, první dámy závod se konal v Bordeaux v roce 1868 navzdory všem úmluvám., Se vzestupem bezpečnostního kola, který byl také vyroben s průchozím rámem pro ženy, stále více žen začalo jezdit na kolech. Pokud kolo podporoval emancipaci pracujících, je to stejné pro ženy; oni jeli na kola a pokračoval dělat tak, dokud kolo ztratil význam v letech po druhé Světové Válce.,

Kola předjet auta

Po celá desetiletí kole byl důležitým prostředkem dopravy, ale to se změnilo s ekonomickým rozmachem 1950: Motorky a auta rychle uchopil a jediní, kdo jel na kole, byli ti, kteří si nemohli dovolit motorového vozidla, nebo ti, kteří neměli řidičské oprávnění. Bývalý symbol stavu nyní nesl pověst, že je pouze autem chudého muže.,

Banán kole, 1970,

skládací kolo 1960 byl viděn jako další zařízení pro automobily. Ilustrace z katalogu, kolem roku 1970. Foto: Technoseum

kolo zažilo malý boom na konci šedesátých let, kdy bylo spuštěno banánové kolo a skládací kolo. Ještě, zaměření zůstal na motorová doprava a auto-centric města byla hlavním zájmem. Tato situace se změnila až během ropné krize v 70.letech., Ekologické povědomí se rozvíjelo a kolo se začalo pomalu stát opět důležitým, zejména v městském kontextu. V důsledku vzestupu horských kol v 80.letech a rozvíjejícího se fitness hnutí zájem o používání jízdních kol stále rostl.

komodity a luxusní zboží

dnes se Jízdní kola stala výrazem životního stylu a kolo je běžným objektem životního stylu-alespoň ve velkých částech Evropy. Zároveň je v mnoha zemích stále primárním dopravním prostředkem., Zejména v afrických zemích, kde jsou vzdálenosti velké; veřejná doprava často neexistuje a bez kola by lidé museli chodit míle. Stále však není dáno, že každý vlastní kolo, přesto je kolo zvláště důležité pro emancipaci žen kvůli své roli ve společnosti.

i v Číně, bývalém cyklistickém národě, se mnoho lidí stále spoléhá na své kolo. Příběh čínského migranta, který chtěl jít domů oslavit čínský Nový rok, ale neměl peníze na jízdenku na vlak, byl letos po celém internetu., Vydal se na kole jezdit přes 1000 mil navštívit svou rodinu a omylem jel 300 mil špatným směrem, než byl zastaven na dálnici.

kolo: je a zůstává nejvíce šetrné k životnímu prostředí, dopravní prostředky

před Dvěma sty lety sopečné erupce nastavit vynález jízdního kola v pohybu, dnes to je touha po určité kvality života ve městech, který motivuje lidi, aby si vybrat kolo jako prostředek individuální dopravy – to, co začalo s mírným úrovně výroby a jako symbol společenského postavení je nyní trvalou součástí městské dopravy.,

kolo přebírá stále důležitější roli v městských prostorech. Obrovské množství modelů lze vidět na ulicích; skládací kola, nákladní kola a e-kola se v posledních letech staly stále oblíbenějšími. Dlouhé vzdálenosti lze pohodlně cestovat pomocí elektromotorů, malá skládací kola šetří místo ve vlaku a nákladní kola jsou ideální pro přepravu nakupování. Hodně lze nyní bez problémů udělat na kole. Přináší pohyb do našich životů, dává nám svobodu a je šetrný k životnímu prostředí.,

Existuje řada různých bike-související události každý rok, zejména během jubilejního roku v Bádensku-Württembersku, kde četné události, filmy, výstavy a výlety na kole (německé stránky) jsou organizované – včetně velké výstavy o historii jízdního kola v Mannheimu v Technoseum. Všechny obrázky v tomto textu byly poskytnuty Technoseum a dalšími vystavovateli.

obrázky: TECHNOSEUM