Cele mai lungi jocuri NHL din epoca Post-expansiune

0 Comments

atmosfera, mentalitatea do-or-die și, în final, primirea celui mai iconic trofeu în sport: nu există nimic asemănător cu hocheiul playoff.

tot drumul de la jocul 1 al primei runde La Jocul 7 al finalei Cupei Stanley, drama nu pare să înceteze niciodată și nimic nu sporește acea dramă ca prelungirile.,

Montreal Maroons Pulover (THW Arhive)

spre Deosebire de sezonul regulat, orele suplimentare nu-i o perioadă de cinci minute de trei-pe-trei hochei, care poate fi soluționat printr-un joc de-a decide schimb de focuri. Echipele joacă cinci la cinci până când un câștigător este încoronat. După cum vă puteți imagina, uneori poate dura ceva timp.cel mai lung astfel de joc din istorie a venit în 1936 între Detroit Red Wings și Montreal Maroons. După trei perioade de închidere, cele două echipe au intrat în prelungiri., Cinci perioade mai târziu, scorul era încă 0-0. După un enorm 116 minute de prelungiri, Mud Bruneteau a câștigat jocul Pentru Red Wings în a șasea perioadă suplimentară. în ultimii 90 de ani, jucătorii au devenit mai rapizi și mai calificați. Din acest motiv, jocurile sunt adesea decise mai eficient, făcând chiar și două sau trei perioade suplimentare o raritate.cu toate acestea, în epoca post-expansiune, au existat o serie de jocuri care au prelingea în primele ore ale dimineții următoare., Fără alte formalități, aici sunt cinci mai lungă jocuri playoff în post-expansiune ere:

cel mai Lung Post-Expansiune Jocuri Playoff

Nr. 6: Dallas Stars vs San Jose Sharks (Poate 4, 2008) – 129:03

Pe 4 Mai, 2008, peste 18.000 de fani au umplut American Airlines Center din Dallas, Texas. Credincioșii din orașul natal se mâncau să-și vadă stelele luând seria și trecând la finala Conferinței de Vest.

pe măsură ce pucul a scăzut la jocul 6, disperarea era în aer., Dallas a câștigat inițial un avantaj 3-0 în serie înainte ca rechinii să se lupte înapoi pentru a diminua deficitul seriei la doar 3-2. după o primă perioadă fără scor, Anti Miettinen a numărat Spărgătorul de gheață 4:49 în al doilea cadru. Datorită asistentelor lui Serghei Zubov și Mike Modano, stelele au crescut cu 1-0.rechinii au răspuns la mai puțin de două minute în a treia perioadă. Golul lui Ryan Clowe, asistat de Craig Rivet și Torrey Mitchell, ar fi ultimul gol marcat pentru aproape 90 de minute de joc.,

Ryane Clowe marcat în prelungiri-forțând scopul pentru San Jose Sharks. (Gary A. Vasquez-NE PRESSWIRE)

presiune pe ambele echipe a fost uluitoare. Rechinii au fost la un gol distanță de forțarea unui joc 7 în San Jose, în timp ce stelele erau disperate să oprească ceea ce ar fi putut deveni unul dintre cele mai mari prăbușiri din istoria NHL. după 116 șuturi pe poartă, 142 de lovituri și 104 faceoffs, Brendan Morrow a numărat golul câștigător al seriei 9: 03 în a patra prelungiri., Scorul de putere a marcat sfârșitul celui mai lung joc playoff din istoria francizei Sharks. 5: Vancouver Canucks vs. Dallas Stars (Apr. 11, 2007) – 138:06

a fost jocul 1 în prima rundă a playoff-urilor Cupei Stanley din 2007, când Roberto Luongo a început primul său postseason. Puțin știa, el va juca mai mult de două jocuri în valoare de perioade înainte de noapte a fost făcut.concursul a avut nevoie de aproape șapte cadre întregi pentru a decide – și a fost o luptă înainte și înapoi toată noaptea. Daniel Sedin a deschis scorul la mai puțin de cinci minute de joc., Cu toate acestea, puțin peste un minut mai târziu, Brendan Morrow a legat lucrurile pe jocul de putere.Vancouver a răspuns prin intermediul golului lui Mattias Ohlund de a începe al doilea cadru, în timp ce Dallas’ Trevor Daley a marcat un gol mai puțin de patru minute mai târziu. Acest schimb înainte și înapoi a continuat până când Canucks a prins un plumb 4-2 7:36 în a treia perioadă. Mai puțin de un minut mai târziu, Anti Miettinen a făcut-o 4-3 înainte ca Ladislav Nagy să lege jocul cu puțin peste șase minute rămase în regulament.,cu mai puțin de două minute pentru a merge în a patra perioadă de prelungiri, Henrik Sedin a trimis casa credincioasă din Vancouver obosită, dar fericită. Dallas portar Marty Turco a terminat seara cu 51 salvează. La celălalt capăt al patinoarului stătea un Luongo entuziasmat, care a reușit să oprească 72 de fotografii.

Henrik Sedin #33 din Vancouver Canucks patine cu pucul în timpul playoff-ul NHL meciul cu Dallas Stars de la General Motors Loc pe data de 11 aprilie 2007, în Vancouver, Canada., Vancouver a marcat în a patra prelungiri pentru a câștiga jocul 5-4. (Fotografie de Jeff Vinnick/Getty Images)

serie de șapte jocuri recomandate două prelungiri. După ce au luat o serie de 3-1, Canucks a pierdut Jocurile 5 și 6 înainte de a-și salva pielea printr-o victorie decisivă 4-1 în jocul 7. Seria lor din a doua rundă împotriva Anaheim Ducks a văzut două jocuri care au necesitat prelungiri duble. Deși Vancouver a reușit să obțină o victorie într-una din aceste întâlniri, Anaheim a luat seria în cinci jocuri și a câștigat Cupa Stanley.

nu., 4: Washington Capitals vs. Pittsburgh Penguins (Apr. 24, 1996) – 139:15

între Bătălia de la Sidney Crosby față de Alexander Ovechkin, și cele două echipe obtinerea împreună pentru trei serii playoff în ultimele patru sezoane, Pittsburgh Penguins și Washington Capitals au dezvoltat destul de rivalitate.

cu toate acestea, seria din prima rundă a celor două cluburi din 1996 a fost la un alt nivel. Caps a avut loc un 2-1 conduce în serie și după snagging un 2-0 conduce la jumătatea jocului 4, au fost la îndemâna unui 3-1 conduce seria poziția înapoi la Pittsburgh.,pinguinii au reușit o revenire, începând cu un gol de la Jaromir Jagr, cu mai puțin de două minute rămase în al doilea cadru. Cu toate acestea, mai puțin de un minut mai târziu, lucrurile au scăpat de sub control. Todd Krygier de la Washington și Mario Lemieux de la Pittsburgh au avut un fel de dezacord: cei doi s-au legat între ei în zona pinguinilor. Capitala și-a luat bățul între picioarele lui Lemieux care a fost bătut la gheață. Krygier sa dus după el, bătându-și casca înainte de a reveni în piesă.,

Mario Lemieux a primit un joc de abatere în Joc 4 de la Pittsburgh Penguins’ primul tur serie cu Washington Capitals în 1996. (Fotografie de Bruce Bennett Studios/Getty Images)

este sigur să spun Lemieux nu a fost fericit cu acest fel de-a procedat la slash Krygier din spate. Un meci de lupte a urmat ca Washington Pat Peake a scăzut mănușile și s-au năpustit pe Lemieux., Când praful s-a așezat, Lemieux și Peake au primit greșeli de joc, în timp ce Krygier a primit doar un minor.

RELATED: „amintindu-și ce l-a făcut pe Mario Lemieux cel mai mare”

începând cu a treia perioadă, au fost chemați cinci minori de degroșare și doi de tăiere. În total, au fost 75 minute de penalizare înmânate între cele două echipe. Petr Nedved a reușit să profite de una dintre numeroasele piese de putere din Pittsburgh în perioada a șaptea. El a falsificat o lovitură de palmă de la punctul înainte de patinaj în jurul unui apărător asupra lui și a trimis un blooper spre net., Washington netminder Olaf Kolzig a luptat printr-o mare de capace și pixuri, dar nu a putut aduna o salva. cu 15 secunde rămase în a patra prelungiri, pinguinii au legat seria La două jocuri fiecare și au continuat să câștige Jocurile 5 și 6 pentru a merge mai departe. Pittsburgh a fost în cele din urmă bătut de Florida Panthers în finala Conferinței de Est, dar perioada lor de șapte cumpărat cu Capitals rămâne al treilea cel mai lung joc postseason în epoca post-expansiune.3: Mighty Ducks of Anaheim vs. Dallas Stars (Apr., 24, 2003) – 140:48

la aniversarea de șapte ani a bătăliei epice dintre pinguini și capitale, stelele s-au confruntat împotriva puternicelor rațe din Anaheim pentru jocul 1 din seria lor din runda a doua. A fost prima dată când cele două francize s-au întâlnit în postseason.Dallas tocmai a revenit de la un deficit de serie 2-1 la Edmonton Oilers în prima rundă cu trei victorii drepte. La celălalt capăt al patinoarului se aflau rațele puternice., Echipa a șaptea a șocat Echipa Detroit Red Wings cu un sweep

Jason Krog a deschis scorul la jumătatea primului cadru înainte ca Derian Hatcher din Dallas să răspundă pentru a lega jocul 1-1. În cea de-a doua perioadă, Rob Niedermayer a marcat un gol cu mâna scurtă și, cinci minute mai târziu, Steve Rucchin i-a înmânat lui Mighty Ducks un avantaj de 3-1.înainte de sfârșitul cadrului, Jason Arnott a atras stelele într-una. Anaheim a fost pe punctul de a cimenta Victoria când Brendan Morrow a marcat cu mai puțin de trei minute pentru a merge în regulament., Tally târziu forțat ceea ce ar merge pe a fi un total de cinci overtimes.

după patru perioade suplimentare, jocul era încă nehotărât. După o lungă așteptare, o trecere de la Adam Oates l-a găsit pe Petr Sykora să pună capăt bătăliei la mai puțin de un minut în a cincea prelungiri.

Adam Oates’ asiste ajutat să se solidifice un Meci de 1 victorie pentru Anaheim Mighty Ducks în cea de-a cincea perioade de timp., (Fotografie de Henry DiRocco/Getty Images)

Oates a continuat să înscrie obiectivul de deschidere de Joc de 2, care cere doar o singură prelungiri. Anaheim a reușit să revendice Victoria și și-a croit drum spre o victorie în seria 4-2. După ce a măturat Minnesota Wild în finala Conferinței de Vest, Mighty Ducks a căzut la New Jersey Devils în jocul 7 al finalei Cupei Stanley din 2003.

No. 2: Columbus Blue Jackets vs., Tampa Bay fulger (August 11, 2020) – 150:27

venind de pe un joc 5 victorie-sau-du-te-acasă joc împotriva Toronto Maple Leafs două nopți mai devreme în Runda de calificare, Blue Jackets nu au avut prea mult timp pentru a sărbători sau să se pregătească pentru jocul 1 de matchup lor împotriva Lightning. Nu a contat. Absolut nimic nu i-ar fi putut pregăti pentru thrillerul de deschidere a seriei de cinci ore suplimentare, care a fost epic la fiecare nivel.,Pierre-Luc Dubois a primit jachetele albastre pe foaia de scor mai întâi cu un joc de putere, doar 2:39 în joc, dar Brayden Point a egalat jocul mai puțin de patru minute mai târziu. Oliver Bjorkstrand a pus jachetele albastre înainte cu un gol târziu în a doua perioadă, dar doar 23 secunde în a treia perioadă, Yanni Gourde a înnodat jocul la două. A fost un nod Eagle Scout-worthy … care a durat cinci ore.,Brayden Point a încheiat în cele din urmă jocul în cel de-al cincilea cadru de hochei bonus, lansând o lovitură care a găsit o bucată de spațiu deasupra umărului netminder Joonas Korpisalo și sub bara transversală. „Văd doar un puc rulant și îl arunc pe net”, a spus Point după ce a aprins lampa și a dat fulgerului o victorie 3-2. „Nu țintesc cu adevărat. Doar sling unul acolo și destul de norocos găsește un colț.”

a fost o pastilă grea de înghițit pentru netminder-ul finlandez care a terminat cu 85 de salvări. El a stat pe cap toată noaptea, făcând nenumărate salvare după salvare., Fulgerul a avut un enorm 187 încercări de împușcat, peppering-l toată noaptea.la celălalt capăt al patinoarului, finalistul Trofeului Vezina Andrei Vasilevskiy a înregistrat 61 de salvări. Cele 151 de fotografii combinate au fost cele mai multe într-un joc NHL de când liga a început să urmărească Oficial statistica în 1955-56.Statisticile uluitoare din odyssey on ice au inclus apărarea lui Seth Jones de la Blue Jackets, înregistrând un record NHL de 65 de minute, șase secunde de timp de gheață. În ciuda patinajului de peste o oră, Jones a spus că se simte „bine” după meci., Coechipierul Zach Werenski a fost singurul jucător de top 60 minute de timp de gheață (61:14).

„a existat oboseală la toate capetele–mentale și fizice. Nu a fost prea greu să te culci după meci”, a spus Kevin Shattenkirk cu un zâmbet.

” îmi amintesc că m-am uitat la salata mea de somon și am vrut să o mănânc tot timpul în timpul jocului, dar gândindu-mă că s-ar putea rupe karma, așa că am rămas flămând, a spus zâmbind antrenorul Jon Cooper.într-un pic interesant de trivia, fiecare patinator pentru ambele echipe a înregistrat cel puțin o lovitură pe poartă în timpul jocului. Singura excepție? Cam Atkinson., În ciuda aproape 40 minute de timp de gheață, înainte care are șase sezoane de 20 sau mai multe goluri, nu a reușit să ia o singură lovitură.

Cam Atkinson, Columbus Blue Jackets (Amy Irving / Hochei Scriitori)

„A fost o ireal de performanță de către ambele echipe, dar mai ales de către ambele goaltenders”, a spus Șuruburile blueliner Victor Hedman. „Nu ajung să stea pe bancă câteva minute, trebuie să fie ascuțiți tot timpul.,”

în vestiar între perioade, au fost o mulțime de râsete și glume în jur. „Nu stiu daca asta este doar pentru ca am fost atat de epuizati, incat a fost singurul lucru pe care l-am putut face sau ce a fost”, a spus Bulls forward Tyler Johnson. „Este un joc diferit. Sunt mandra sa fac parte din ea, dar in acelasi timp nu stiu daca mai vreau sa o fac vreodata.”

în timp ce jocul va fi amintit de fani, jucători și mass-media deopotrivă, partea tristă despre asta… din cauza COVID-19, nu a fost nimeni în clădire care să asiste la asta.

Nr. 1: Philadelphia Flyers vs, Pittsburgh Penguins (Mai 4, 2000) – 152:01

Bătălia de la Pennsylvania este o rivalitate iconic în hochei, și se simte potrivit ca cei doi combatanți dețin recordul pentru cel mai lung joc playoff în epoca post-expansiune.RELATED: „Pennsylvania Hockey: o istorie lungă și mândră”

Philadelphia Flyers s-au găsit într-o gaură 2-0 în timpul seriei din runda a doua. După ce a scăzut ambele jocuri 1 și 2, cotele au fost stivuite împotriva lor ca au zburat în Pittsburgh pentru jocuri 3 și 4., Flyers au reușit să ia jocul 3 cu un scor de 4-3 în prelungiri, dar jocul 4 a durat puțin mai mult pentru a decide.Alex Kovalev de la Pittsburgh a deschis scorul la mai puțin de trei minute în regulament. Pentru următoarele 42 de minute de joc, a fost un duel clasic de portar. Penguins netminder Ron Tugnutt în cele din urmă a dat drumul în 4:47 în a treia perioadă. Un gol John LeClair power-play a înnodat lucrurile la 1-1.

Alex Kovalev a deschis scorul pentru ceea ce va deveni cea mai lungă NHL meciul în post-expansiune ere., (Pictograma SMI)

cu toate Acestea, goaltender duel a fost reluată și a durat încă cinci perioade de joc. La jumătatea celei de-a cincea prelungiri, nu a existat un joc de putere acordat niciunei părți timp de aproape 40 de minute de joc. A fost o luptă de cinci la cinci până la final, iar Philadephia a primit ultimul cuvânt.

12:01 în al cincilea cadru suplimentar – și 152: 01 în joc în ansamblu – Keith Primeau a revendicat victoria pentru colegii săi Flyers. Oamenii din orange a continuat să câștige jocuri 5 și 6 pentru a trimite pinguini înapoi acasă la Pittsburgh.,Philadelphia a pus o luptă în finala Conferinței de Est. Ei au câștigat un avantaj 3-1 în serie, dar sa prăbușit, a pierdut Jocuri 5 prin 7 la Devils.

Liga a trecut printr-o transformare uriașă în ultimul deceniu. Echipele au optat pentru o mai rapidă, mai ofensiv talentat abordare deosebire de construirea lor liste în jurul valorii de fizic sau de apărare – o temă comună în anii 1990 și începutul anilor 2000. Asta a părut să facă mai multe jocuri suplimentare o raritate ca infracțiuni sunt mult mai capabil de a învinge opuse netminders.,cu toate acestea, hocheiul este, fără îndoială, cel mai imprevizibil dintre cele patru sporturi majore din America de Nord. Se pare că în fiecare sezon spectatorii sunt într-un fel de surpriză, fie că este vorba de o supărare uluitoare sau de o înregistrare obscură.având în vedere acest lucru, sunt încrezător că un alt joc se va alătura acestei liste într – o zi-mai devreme decât mai târziu. Până atunci, vom reflecta cu drag asupra trecutului hocheiului și vom urmări cum se desfășoară Jocul de astăzi, anticipând cu nerăbdare acel moment următor.

bucurați-vă de mai multă istorie de hochei excelentă și de postările „cele mai bune” din arhivele THW